face trudne2

Trudne dziecięce emocje – część II

Emocje, które sprawiają naszym dzieciom i nam największą trudność, to te pokazywane w bardzo wyrazisty sposób. Złość, smutek, lęk, wstyd, ale również nadmierna ekscytacja. Ekspresja z jaką są pokazywane przez nasze dzieci nie zawsze jest akceptowana społecznie i budzi lawinę kolejnych emocji – tym razem u dorosłych.

Skoro emocje te budzą tak silne uczucia w dorosłych – jak duże wyzwanie muszą stanowić dla dzieci? Dzieci, które dopiero się ich uczą, dopiero poznają i nie zawsze mają kompetencje do ich wyciszenia i poradzenia sobie z nimi. Rolą dorosłego jest wsparcie i towarzyszenie dziecku w przejściu przez proces „oswajania” emocji.

Spójrzmy więc na dziecko jako na zagubionego małego człowieka, któremu  jest w danym momencie trudno poradzić sobie z emocją. To jak się zachowuje jest najczęściej jedyną strategią, którą zna – nie robi na złość, nie manipuluje po prostu nie potrafi inaczej. 

#uważność #uważnośćnacodzień #uważnośćdladzieci #emocje #emocjedziecka #emocjesąważne #emocjebudzaemocje #świadomość #świadomośćemocjonalna #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #poczuciebezpieczeństwa #dzieci #dziecisawazne #lekkość #mindfullness #dziecilasu #wychowaniedziecka #dwulatek #trzylatek #czterolatek #pięciolatek #szesciolatek #psychologdzieciecy #warsztatyrodzicielskie #trudneemocje #empatia #zrozumiecdziecko #rodzice #rodzina #lęk #złość #smutek #nadmiernaekscytacja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *