Emocje

Jak radzić sobie ze złością u dzieci? Jak samemu nie przejąć emocji dziecka? Jak dać dobry przykład dziecku?

Poniżej mamy kilka propozycji jak można radzić sobie z trudnymi emocjami u naszych maluszków:

👍mów dziecku o własnych uczuciach, np: „Jestem zły, ponieważ…” albo: „Boję się gdyż…”. Dzięki temu dziecko zrozumie, że należy rozmawiać o uczuciach i o tym, co je powoduje.
👍 domagaj się, aby dziecko mówiło o tym co czuje, wspieraj je w tym. Często maluchy reagują agresją, ponieważ nie potrafią wyrazić słowami swojej złości. Pomagaj nazywać emocje, np. „Rozumiem, że się jesteś zły. Złościsz się, bo nie chcę Ci kupić tej zabawki. Nie krzycz, możesz mi o tym powiedzieć”.
👍 rozmawiaj z dzieckiem o tym co się z nim działo, gdy atak złości minie i maluch będzie całkowicie spokojny
👍 dziecko najwięcej uczy się przez obserwacje i to właśnie od rodzica uczy się różnych zachowań – także sposobów przeżywania emocji. Jeśli dziecko widzi jak w złości krzyczysz, trzaskasz drzwiami, rzucasz gazetą, itp. Niestety dziecko będzie cię naśladować, dając sobie prawo do podobnego postępowania. Bądź pozytywnym przykładem dla dziecka, jak może radzić sobie ze złością
👍 rozmawiaj z dzieckiem na temat złości, sytuacji które ją wzbudzają i alternatywnych sposobów na poradzenie sobie z nią, np: „Co możesz zrobić, kiedy ogarnie cię złość?”, „Czy jest jakieś miejsce, w którym często ogarniają cię nieprzyjemne uczucia?”
👍 wspólnie namalujcie uczucia, które Was ogarniają, gdy tracicie nad sobą panowanie. Wspólnie opowiadajcie sobie co przy tym przeżywacie. 
👍 narysuj wspólnie z dzieckiem, różne zachowania ludzi, gdy czują złość (każde na oddzielnej kartce), np. skaczą, krzyczą, niszczą rzeczy, biegają, mówią o tym, idą pojeździć na rowerze. Im więcej wygenerujecie pomysłów, tym lepiej. Następnie podzielcie z dzieckiem rysunki, na te przedstawiające sposoby które kogoś krzywdzą, sprawiają komuś przykrość i na te, które tego nie czynią
👍 czytaj dziecku bajki, których bohaterami są postacie zmagające się z uczuciem złości i znajdujące sposoby na radzenie sobie z nią. Możesz sam opowiadać historyjki, w których brakuje zakończenia- dziecko ma wówczas szansę samodzielnego wymyślenia, jak bohater bajki sobie poradził, nie krzywdząc nikogo.

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami?
Podzielcie się z nami w komentarzach – może akurat wasz sposób będzie nieocenionym wsparciem dla innego rodzica?

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *